Thank you to our Premier Sponsor Beverage World for their support this year. Bringing you top quality medals would not be possible without their help!

Thanks To All Who Participated in the Fugetaboutit 2013

There were 346 entries judged and 122 registered participants, judges, and stewards.

PrintPrint This Page

Thank you for your interest in the Fugetaboutit 2013 organized by Barley Mob Brewers of Chattanooga. Be sure to read the competition rules.

Best of Show Winners 

BOS - Beer

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jared Whalen
Co-Brewer: Chris Mcgreevy
Big F’n Beer 19C: American Barleywine Northern Kentucky Homebrewers Guild
2nd Graham Barron Rye-Son 16C: Saison Covert Hops Society
3rd Robert Miller Baltic Winter 12C: Baltic Porter Brewmasters of Alphertta

BOS - Cider

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jason Farley ACE Cider 28D: Other Specialty Cider or Perry Mid-State Brew Crew

BOS - Mead

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
2nd Vern Wolff Granada 25C: Other Fruit Melomel Rocket City Brewers

Winning Entries 

Table 1: Big Stouts (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Josanna Dixon Bonehead RIS 13F: Imperial Stout Northern Kentucky Homebrewers Guild
2nd Chris Arnt Black And Gold Stout 13D: Foreign Extra Stout Barley Mob
3rd Tom Luers
Co-Brewer: Jon Luers
Double Pitch Climb (T55) 13F: Imperial Stout Bloatarian Brewing League
HM Brian LeBaron Imperial Stout 13F: Imperial Stout Brian LeBaron

Table 2: Light Lagers (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Craig Hendry Merican Lager 1B: Standard American Lager Raise Your Pints
2nd Jeff Bergman Dort 1E: Dortmunder Export misic city brewers
3rd Chris Arnt Dortmund River 1E: Dortmunder Export Barley Mob

Table 3: Porters (13 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Robert Miller Baltic Winter 12C: Baltic Porter Brewmasters of Alphertta
2nd Michael Roszkowski Evil Dreaded Octopus 12B: Robust Porter NKY Homebrewer's Guild
3rd Scott Sherrill Whiskey Barrel Porter 12B: Robust Porter

Table 4: Belgian Specialty (5 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jeff Kinzer Brett Saison 16E: Belgian Specialty Ale Bluff City Brewers
2nd Rob Harris Artisanal Blonde 16E: Belgian Specialty Ale Barley Mob Brewers of Chattanooga
3rd Michael Roszkowski Bunny Wood 16E: Belgian Specialty Ale NKY Homebrewer's Guild

Table 5: Meads (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Vern Wolff Granada 25C: Other Fruit Melomel Rocket City Brewers
2nd Vern Wolff Agave Azul Y Miel De Oro 26C: Open Category Mead Rocket City Brewers
3rd Young Martin Cranberry Honey Mead 24A: Dry Mead Covert Hops Society

Table 6: Belgians (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Graham Barron Rye-Son 16C: Saison Covert Hops Society
2nd Jeff Kinzer Biere De Garde 16D: Biere de Garde Bluff City Brewers
3rd Mark Forrester Super Saison 16C: Saison Music City Brewers

Table 7: English IPAs (2 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dave Dixon Dreaded EIPA 14A: English IPA Northern Kentucky Homebrewers Guild
2nd Josanna Dixon Bonehead EIPA 14A: English IPA Northern Kentucky Homebrewers Guild

Table 8: Fruit Beer (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Josanna Dixon Bonehead Apricot Wheat 20A: Fruit Beer Northern Kentucky Homebrewers Guild
2nd Brooks Sease
Co-Brewer: Josh Stapleton
Mister Wheatie Leemon 20A: Fruit Beer
3rd Michael Roszkowski ApriBunny 20A: Fruit Beer NKY Homebrewer's Guild

Table 9: Smoke-Flavored/Wood-Aged Beer (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Robert Miller Brown Sugar Oatmeal 22C: Wood-Aged Beer Brewmasters of Alphertta
2nd Evan Rouse
Co-Brewer: Greg Rouse
Dreaded Bald Guy’s Wood 22C: Wood-Aged Beer NKY Homebrewers Guild
3rd Michael Roszkowski Zombie Bunny 22C: Wood-Aged Beer NKY Homebrewer's Guild
HM Josanna Dixon Bonehead Oak RIS 22C: Wood-Aged Beer Northern Kentucky Homebrewers Guild

Table 10: English Brown Ale (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Drew Neely Meek 11C: Northern English Brown Ale Barley Mob
2nd Rob Harris SE Brown 11B: Southern English Brown Ale Barley Mob Brewers of Chattanooga
3rd Joe Edidin Sundial Brown Ale 11C: Northern English Brown Ale Tennessee Valley Homebrewers
HM Robert Miller BB Brown Ale 11C: Northern English Brown Ale Brewmasters of Alphertta

Table 12: Strong Ale (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jared Whalen
Co-Brewer: Chris Mcgreevy
Big F’n Beer 19C: American Barleywine Northern Kentucky Homebrewers Guild
2nd Dave Dixon Dreaded Barleywine 19B: English Barleywine Northern Kentucky Homebrewers Guild
3rd Phil Snyder Philsner Peculier 19A: Old Ale Music City Brewers

Table 13: Pilsners (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st James Visger Crazy Diamond 2B: Bohemian Pilsener Clarksville Carboys
2nd Bradford Lumley Me So Corny 2C: Classic American Pilsner Barley Mob Brewers of Chattanooga
3rd Phil Snyder
Co-Brewer: The Bunker Bunch
Bunker Pilsner 2A: German Pilsner (Pils) Music City Brewers

Table 14: European Amber Lagers (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Keith Reese Monkey Troop Oktoberfest 3B: Oktoberfest/Marzen MSBC
2nd Marty Parmer Sugar Valley Lager 3A: Vienna Lager Zing
3rd Dave Stahl Vienna Lager 3A: Vienna Lager

Table 15: Dark Lagers (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Bradford Lumley Schwarz And All 4C: Schwarzbier Barley Mob Brewers of Chattanooga
2nd Chris Arnt Dark Forrest 4B: Munich Dunkel Barley Mob
3rd Joe McCusker Lazy Iguana Well I’ll Be A Monkey’s Dunkel 4B: Munich Dunkel Covert Hops Society of Atlanta

Table 16: Bocks (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Bradford Lumley Two Goats One Cup 5C: Doppelbock Barley Mob Brewers of Chattanooga
2nd Drew Johnson Maibock 5A: Maibock/Helles Bock BARLEY MOB
3rd Mark Quering Chewie 5C: Doppelbock Barley Mob Brewers of Chattanooga

Table 17: Light Hybrid Beers (13 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Chris Arnt Cream Of The Crop 6A: Cream Ale Barley Mob
2nd Mark Gregory
Co-Brewer: Beth Kelly
Honey Blonde 6B: Blonde Ale Barley Mob Brewers of Chattanooga
3rd Robert Miller Rye Pale Ale 6D: American Wheat or Rye Beer Brewmasters of Alphertta
HM Rob Rassel 5 O’clock Ale 6C: Kolsch Half Full Brewing

Table 18: Amber Hybrid Beers (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Chuck Huffman Hufbrau HD Alt Part Deux 7C: Dusseldorf Altbier Merry Cuss Brew Club
2nd Phil Snyder Philsner Steam 7B: California Common Beer Music City Brewers
3rd Vern Wolff
Co-Brewer: Rich Edmundson
Dampf 7B: California Common Beer Rocket City Brewers

Table 19: English Pale Ales (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mark Gregory DeBow’s ESB 8B: Special/Best/Premium Bitter Barley Mob Brewers of Chattanooga
2nd Dave Dixon Dreaded ESB 8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) Northern Kentucky Homebrewers Guild
3rd Josanna Dixon Bonehead ESB 8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) Northern Kentucky Homebrewers Guild

Table 20: Scottish and Irish Ales (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Joe McCusker Lazy Iguana Scottish Wee Heavy 9E: Strong Scotch Ale Covert Hops Society of Atlanta
2nd Wayne Dickens Erin Go Baa 9D: Irish Red Ale NKY Homebrewers Guild
3rd Graham Barron Scotty 9E: Strong Scotch Ale Covert Hops Society

Table 21: American Pale Ales (16 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Michael Roszkowski Evil Bunny 10A: American Pale Ale NKY Homebrewer's Guild
2nd Mark Quering 4th Harvest 10A: American Pale Ale Barley Mob Brewers of Chattanooga
3rd Jeff Bergman APA 10A: American Pale Ale misic city brewers

Table 22: American Amber and Brown Ales (18 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Robert Miller BB American 10C: American Brown Ale Brewmasters of Alphertta
2nd Robert Miller Amber Waves Of Grain 10B: American Amber Ale Brewmasters of Alphertta
3rd Steve Brinker American Brown Ale 10C: American Brown Ale Brewmasters of Alpharetta

Table 23: Small and Regular Stouts (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mark Gregory Royal’s Milk Stout 13B: Sweet Stout Barley Mob Brewers of Chattanooga
2nd Michael Roszkowski Other Brother Bunny 13E: American Stout NKY Homebrewer's Guild
3rd Chris Torrence King Lear’s Stout 13E: American Stout Chris Torrence

Table 24: American IPAs (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brian Bender Tropical IPA 14B: American IPA Barley Mob Brewers
2nd Rob Harris Hiney 14B: American IPA Barley Mob Brewers of Chattanooga
3rd J.D. Henderson Sphygmomanometer IPA 14B: American IPA Ocoee Brewing

Table 25: Imperial IPAs (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Rob Harris DIPA 14C: Imperial IPA Barley Mob Brewers of Chattanooga
2nd Robert Miller Double Header 14C: Imperial IPA Brewmasters of Alphertta
3rd Dave Dixon Dreaded American Imp Ipa 14C: Imperial IPA Northern Kentucky Homebrewers Guild

Table 26: German Wheat and Rye Beers (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brooke Brown
Co-Brewer: Scott Brown
RoggenRye 15D: Roggenbier (German Rye Beer) Barley Mob
2nd Brian LeBaron Dunkelweizen 15B: Dunkelweizen Brian LeBaron
3rd Bradford Lumley My Zen Bock 15C: Weizenbock Barley Mob Brewers of Chattanooga

Table 27: Sour Ales (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Rob Harris East Flanders 17B: Flanders Red Ale Barley Mob Brewers of Chattanooga
2nd Rob Harris Krieky 17F: Fruit Lambic Barley Mob Brewers of Chattanooga
3rd Rob Harris Talk To Me Gueze 17E: Gueuze Barley Mob Brewers of Chattanooga

Table 28: Belgian Strong Ales (13 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Graham Barron Dark Strong Like Bull 18E: Belgian Dark Strong Ale Covert Hops Society
2nd Tracy Rainwater Santa’s Little Helper 18E: Belgian Dark Strong Ale ZING Brew Club
3rd Young Martin Belgian Golder Stronger 18D: Belgian Golden Strong Ale Covert Hops Society

Table 29: Spice, Herb, and Vegetable Beers (21 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Zach Scalf Sayonara, Summertime! 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
2nd Michael Roszkowski Evil Dreaded Sharktopus 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer NKY Homebrewer's Guild
3rd Mark Quering Island Stout 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Barley Mob Brewers of Chattanooga
HM Paul Hilse
Co-Brewer: Jason Schmidt
Angels Nectar Tickle My Fezziwig 21B: Christmas/Winter Specialty Spiced Beer

Table 30: Specialty Beers (19 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Phil Mason Midnight In The Tropics Black IPA 23A: Specialty Beer Brewmasters of Alpharetta
2nd Rob Harris Flanders Blonde 23A: Specialty Beer Barley Mob Brewers of Chattanooga
3rd Mark Forrester Black & Pale 23A: Specialty Beer Music City Brewers
HM Vern Wolff Jim Pell’s Memory 23A: Specialty Beer Rocket City Brewers

Table 31: Ciders and Perries (28 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jason Farley ACE Cider 28D: Other Specialty Cider or Perry Mid-State Brew Crew
2nd Jared Whalen
Co-Brewer: Chris Mcgreevy
Whalin’ Cider 28D: Other Specialty Cider or Perry Northern Kentucky Homebrewers Guild
3rd Josanna Dixon Bonehead English Cider 27B: English Cider Northern Kentucky Homebrewers Guild